• SZKOŁA PODSTAWOWA W KROBICYStrona domowaHerb Polski
          • STANOWISKO RADY PEDAGOGICZNEJ W SPRAWIE ZAMIARU LIKWIDACJI SZKOŁY

          • Krobica, 19.01.2021r.

             

            Rada Miejska Gminy Mirsk

            plac Wolności 39

            59-630 Mirsk

             

            Szanowni Państwo,

            w związku z unieważnieniem ostatniej decyzji Rady Miejskiej Gminy Mirsk, która podjęła uchwałę intencyjną dotyczącą przeniesienia Szkoły Podstawowej w Krobicy na ul. Wodną w Mirsku, my - nauczyciele Szkoły Podstawowej w Krobicy, wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec pomysłu likwidacji naszej placówki w dobie pandemii.

            Przypatrując się dotychczasowym działaniom przedstawicieli gminy oraz radnych pragnących zamknąć naszą szkołę, zdumiewa nas fakt, że w tych wszystkich poczynaniach nikt z wyżej wymienionych osób nie zwraca uwagi na dobro dzieci, na ich potrzeby edukacyjne i psychologiczne. Mowa jest o aspekcie finansowym, mowa jest o wielkim zagrożeniu dla szkoły podstawowej przy ul. Betleja w Mirsku, ale nikt nie próbuje znaleźć rozwiązania sytuacji w taki sposób, aby dzieci ze szkoły w Krobicy na tym nie ucierpiały. Z płynących do tej pory sygnałów i słów pana burmistrza wynika, że jest mu obojętny los dzieci ze szkoły w Krobicy. Nieistotnie jest to, czy zostaną przeniesione do szkoły przy ul. Betleja, czy będą dojeżdżać do Rębiszowa, czy też opuszczą gminę i znajdą się w jednej z dwóch szkół w Świeradowie-Zdroju.

            W dobie pandemii, restrykcji i izolacji społecznej dzieci, zwłaszcza te najmłodsze, bardzo przeżywają fakt pozbawienia ich kontaktów z rówieśnikami. Wpływa to negatywnie na ich psychikę i potęguje postawy aspołeczne. W związku z tym działania organów państwowych, w tym jednostek prowadzących placówki edukacyjne, powinny skupiać się na wsparciu i ochronie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży oraz walce z wykorzystaniem, przemocą i zaniedbaniem najmłodszych.

            W przypadku dzieci z Krobicy, najgorsza rzecz, jaka mogłaby się wydarzyć to - po wielomiesięcznej izolacji - zostać wrzuconym do nowej, wielkiej szkoły, gdzie staną się tylko kolejnym numerem na liście obecności. W szkole w Krobicy uczą się dzieci, które mają trudności adaptacyjne. W wielu przypadkach rodzice przenieśli je z dużych placówek – w tym ze szkoły w Mirsku, w nadziei, że w małej grupie nauczyciele będą mogli poświęcić ich dzieciom więcej czasu. Praca z takimi uczniami jest mocno zindywidualizowana i zaspokaja ich najistotniejsze potrzeby. Dzieci mają możliwość pracy w swoim tempie, są wspomagane poprzez organizację zajęć dodatkowych - wyrównawczych czy rozwijających zainteresowania. Właściwa motywacja, pozytywna atmosfera oraz brak czynników hamujących takich jak duża liczba uczniów w klasie sprawia, że te dzieci, w tym środowisku, rozwijają się lepiej. Zdecydowanie poprawia się ich samoocena. Są w stanie uwierzyć we własne możliwości. To wszystko motywuje ich do wysokich aspiracji, łącznie z wyborem prestiżowych szkół średnich.

            Obecnie, pracując w małych klasach, mamy możliwość indywidualnego podejścia do każdego ucznia, możemy szybko zauważyć problemy szkolne i rodzinne oraz podjąć adekwatne środki w celu ich rozwiązania. W niewielkich oddziałach klasowych jesteśmy w stanie zachować wszelkie restrykcje i obostrzenia sanitarne, ograniczając do minimum możliwość zakażenia wirusem. Nawet przy grożących nam kolejnych falach epidemii możemy zapewnić bezpieczne warunki wszystkim dzieciom.

            Likwidacja szkoły w Krobicy zabierze uczniom miejsce, w którym czują się bezpiecznie. Szczególnie bolesne dla nich będzie to po okresie zdalnej nauki, która sama w sobie sprawiała uczniom wiele problemów natury technicznej, ale przede wszystkim problemów emocjonalnych. Zamknięcie w domu na wiele godzin, ograniczenie kontaktów z kolegami oraz nauczycielami rodzi ogromne spustoszenie emocjonalne wśród dzieci. Powrót do szkoły jest niezwykle oczekiwanym wydarzeniem wśród uczniów. Postawienie ich teraz w sytuacji, w której pojawia się realna perspektywa zamknięcia ich szkoły i konieczność przeniesienia się do nowego środowiska, co samo w sobie jest ogromnym stresem dla dziecka, może dodatkowo i niepotrzebnie przyczynić się do pogłębienia problemów psychologicznych, emocjonalnych i psychicznych uczniów.

            W Mirsku już tak było, że funkcjonowała szkoła podstawowa przy ul. Wodnej i nie stanowiło to najmniejszego zagrożenia dla szkoły przy ul. Betleja. Część nauczycieli pracujących w Krobicy potwierdza ten fakt, gdyż w tej szkole byli zatrudnieni. Natomiast wystąpienie pana dyrektora i nauczycieli ze szkoły przy ul. Betleja dowodzi, że jedynym ich celem było wzbudzenie społecznej dezaprobaty na pomysł funkcjonowania drugiej szkoły podstawowej w Mirsku. Pan dyrektor szkoły z Mirska wielokrotnie podkreślał w swoich wypowiedziach wspaniałe funkcjonowanie jego placówki, więc niezrozumiałą jest obawa, że uczniowie będą masowo przechodzić do przeniesionej szkoły z Krobicy, a to uniemożliwi prowadzenie klas o profilu sportowym. Uważamy, że niekwestionowana jakość szkoły podstawowej w Mirsku obroni się sama i nie ma potrzeby insynuować, że ta szkoła jest czymkolwiek zagrożona.

            Konkludując, wzywamy Szanowną Radę do refleksji i głosowania przeciw uchwale intencyjnej w sprawie likwidacji naszej placówki. Apelujemy o pochylenie się nad losem uczniów Szkoły Podstawowej w Krobicy, dzieci wielokrotnie doświadczonych przez los i pragnących normalnego życia, które kończąc edukację w tej szkole, będą mogły rozwinąć swe skrzydła i stać się takimi ludźmi, jakimi byli w swoich najśmielszych marzeniach. Wierzymy, że podejmując ostateczną decyzję, weźmiecie Państwo to pod uwagę.

            nauczyciele Szkoły Podstawowej w Krobicy

            Do wiadomości:

            1. Rada Miejska Gminy Mirsk

            2. Burmistrz Miasta i Gminy Mirsk

             

            W załączeniu: lista podpisów nauczycieli w związku z ponownym zamiarem likwidacji Szkoły Podstawowej w Krobicy.

             

             

             

             

          • Życzenia Świąteczne

          • Nadeszły wyczekiwane święta a wraz z nimi Mikołaj i Nowy Rok. Życzymy społeczności szkolnej zdrowych spokojnych oraz radosnych Świąt oraz szczęśliwego Nowego Roku

        • Projekt
          • Projekt

          • Nasze prace

            Od zeszłego roku młdzież naszej szkoły uczestniczy w projekcie europejskim "Nowoczesne metody kształcenia w gminie Mirsk". W ramach projektu w okresie zdalnego nauczania dzieci również uczestniczą w zajęciach w ramach projektu. Na zdjęciu obok możecie zobaczyć wyniki ciekawych doświadczeń z biologii.

             

        • Pasowanie na Czytelnika Biblioteki Szkolnej
          • Pasowanie na Czytelnika Biblioteki Szkolnej

          • 6 listopada 2020r. w naszej szkole odbyło się  uroczyste pasowanie uczniów klasy pierwszej na czytelników biblioteki szkolnej.                                          
          • DRODZY UCZNIOWIE KLAS V-VIII

          • Przypominam Wam, że lekcje oraz zadania z biologii dla klas V-VIII oraz z geografii dla klas V-VI ustawiane są na platformie edukacyjnej epodreczniki.pl - dostęp po zalogowaniu (nazwy użytkownika i hasła z ubiegłego roku szkolnego). Obowiązkowe są wszystkie zadania interaktywne. Mile widziane są prace w formie prezentacji lub mapy myśli na wybrany temat ( na dodatkową ocenę ). W razie problemów lub pytań proszę pisać na adres szkolakrobica@wp.pl  lub na messengera  z dopiskiem - dotyczy biologii lub dotyczy geografii. Życzę POWODZENIA.  Helena Żugaj

          • Aktualności

          • Narodowe Czytanie

            W naszej szkole Narodowe Czytanie połączone było z innym wrześniowym świętem - Dniem Głośnego Czytania. Tegoroczną lekturą dziewiątej odsłony ogólnopolskiej kampanii promującej czytelnictwo była Balladyna Juliusza Słowackiego. Do udziału w akcji zaprosiły uczniów klas VII i VIII panie: Ewa Baszak i Agata Deliman. W czytaniu fragmentów dramatu udział wzięli:

            Balladyna - Marika Terechowicz

            Alina - Wiktoria Dąbek

            Kirkor - Bartłomiej Bosianok

            Wdowa - Wiktoria Sergiejczuk

            Skierka - Hiacynta Łużna

            Goplana - p. Agata Deliman

            Zapraszamy do galerii zdjęć z tego spotkania :)

            A.D.

             

            Balladyna Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

             

            Tekst utworu >>

            Rękopis Balladyny znajduje się w zbiorach Biblioteki Narodowej i można go obejrzeć na stronie Polona.pl>>

            [https://www.prezydent.pl/kancelaria/narodowe-czytanie/narodowe-czytanie-2020/]

    • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Etiam lacinia feugiat libero, quis sodales metus porta quis. Proin maximus feugiat ipsum id rhoncus. Donec quis dolor

      Phasellrtsce scipitvarius mi. Cum sociistoque pentibus et magnis diarturtots nascetur rimulug maleada odiorbi dio gravida atcurus necuus a lorem. Maecenas tristique ori ac sem. Duis ultrices pharetra gna. Donec accumsan malesuada ornec sit amet eros. Lorem ipsum dolor sit amt consc tetuer aiing elit. Mauris fermentum tum magna. Sed laoreet aliquam leo. Ut te dolor dapbus eget elentu vel cursus eleifend elit. Aenean auctor wrna. Aliqua volutpat. Duis ac turpis. Integer rutrum ante eu lacuest um liberoisl porta vel sceleisque eget malesuada at neque. Vivam nibhus leo vel metus. Nulla facilisi. Aenean nec eros. Vestibulum ante ipsum primis in faucibus orci luctus et trices posuere cubilia Suspendisse sollicitudin velit sed leo pharetra augue nec augue. Nam elit magnandrerit sit amet tincidunt ac viverra sed nulla.

      Donec porta diam eu massa. Quisque diam lorem interdum vitaedapibus ac scelerisque vitae pede. Donec eget tellus non erat lacinia fermentum. Donec in velit vel ipsum auctor pulvinar. Proin ullamcorper urna et felis. Lorem ipsum dolor sit amet, conse ctetur adipiscing elit. Etiam lacinia feugiat libero, quis sodales metus porta quis. Proin maximus feugiat ipsum id rhoncus. Donec quis dolor eu est sagittis cursus sed eu ex. Suspendisse bibendum dignissim justo. Aliquam vestibulum magna at iaculis eleifend. Sed mattis ligula et sem egestas rutrum. Vestibulum vel ante nec erat fermentum varius. Curabitur tempus commodo velit, non commodo libero aliquam eu. Suspendisse hendrerit, urna ut convallis auctor, nunc arcu fermentum urna, eleifend vestibulum mauris nunc sit amet velit. Fusce quis massa non nibh pharetra commodo eu vel tortor. Pellentesque dui turpis, ornare at condimentum sit amet, interdum eget turpis. Praesent vitae ipsum maximus, tempus mauris ac, viverra enim. Nullam lorem lectus, venenatis sed porttitor at, cursus quis tellus.